Granit, a dokładnie kompozyt wykonany z kwarcu piaskowego i żywicy, to chętnie wykorzystywany materiał. Wykonane z niego zlewy są nie tylko użyteczne, ale także prezentują się w sposób wysoce estetyczny. Zlewy granitowe to wybór osób, którym zależy na łatwym i szybkim wykonywaniu codziennych obowiązków, jak również na stylistyce całego pomieszczenia.
Zlewy granitowe – w różnych wersjach
Najważniejszy podział obejmuje zlewy jedno- i dwukomorowe, a także zlewy wyposażone w specjalną pół-komorę, pełniącą funkcję ociekacza i osuszacza. Znajdziesz przede wszystkim zlewy o kształtach prostokątnych, kwadratowych oraz okrągłych.
Kolorystyka zlewów granitowych jest dość ograniczona, jednak wysoce zadowalająca. Znajdziesz przede wszystkim odcienie: czerni, brązu, beżu i szarego. Najchętniej wybierany jest zlew granitowy czarny, który świetnie sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach.
W trakcie przeglądania dostępnych ofert warto zwrócić uwagę na jakość kompozytu, z którego zlew został wykonany. Najlepszym wyborem są zlewy wykonane z mieszanek składających się w ponad 70 procent z kruszywa oraz niecałych 30 procent z żywicy. Wykonane z takich kompozytów zlewy będą miały jednolitą kolorystykę oraz gładką powierzchnię.
Walory użytkowe zlewów granitowych
Zlewy granitowe są odporne na niskie i wysokie temperatury (dochodzące do 280 stopni C). Możesz wlewać do ich wnętrza wrzątek lub umieszczać rozgrzaną patelnie i garnki, bez obaw o odkształcenie komory.
Kompozyt granitowy odznacza się także wysokim poziomem odporności na ścieranie, zadraśnięcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Jedynym zagrożeniem związanym z użytkowaniem zlewów granitowych jest powstawanie zacieków, które można z łatwością wyeliminować – dokładnie osuszając zlew po każdym myciu.